آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 144
  • بازدید دیروز: 163
  • بازدید هفته: 253
آخرین دیدگاه‌ها
اوقات شرعی


آمار

نظر ۱۱ مرجع در خصوص مقدار فطریه و مبلغ کفاره

فرهنگ > دین و اندیشه - میزان و مبلغ زکات فطره و کفاره روزه توسط مراجع عظام تقلید اعلام شد.

به گزارش خبرآنلاین، مراجع تقلید با قرار گرفتن در آستانه عید سعید فطر میزان زکات فطره و کفاره روزه را اعلام کردند.

نظر برخی از مراجع تقلید را در جدول زیر می توانید بخوانید.

 

نام مرجع

میزان فطریه و کفاره اعلام شده

آیت الله خامنه ای

* میزان زکات فطره براساس قوت غالب گندم، هرنفر ۶۰۰۰ تومان می باشد. همچنین مبلغ کفاره روزه بابت هر روز تاخیر ۲۰۰۰ تومان است.

آیت الله جوادی آملی

* مقدار فطریه سه کیلو گندم، برنج، خرما و مانند آن یا پول آن که در هر مکانی قیمت خاص خود را دارد.* کسی که پول فطریه را تا ظهر روز عید فطر ندارد قرض کردن بر او واجب نیست. هرچند اگر قرض کند و اداء نماید صحیح است. البته بعد از دریافت حقوق باید فطریه را بپردازد.

آیت الله سیستانی

* مبلغ زکات فطره برمبنای قوت غالب گندم ۵۰۰۰ تومان می باشد همچنین میزان فطریه برمبنای قوت غالب برنج، سه کیلو برنج می باشد.* کفاره روزه به ازای هر روز تاخیر ۷۵۰ گرم آرد، برنج، گندم، خرما، نان و ماکارونی به فقیر می باشد.

آیت الله وحید خراسانی

* زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم برای هر نفر ۶۰۰۰ تومان همچنین میزان مبلغ کفاره، روزی ۱۵۰۰ تومان می باشد.

آیت الله صافی گلپایگانی

* با توجه به این‌که قیمت گندم در شهرهای مختلف، متفاوت می‌باشد، لذا روزه‌داران عزیز لازم است قیمت سه (۳) کیلوگرم گندم یا برنج (قوت غالب) را بر طبق قیمت محل زندگی خود محاسبه نموده و به عنوان فطریه پرداخت نمایند.

آیت الله شبیری زنجانی

* هر شخص باید براى خودش و کسانى که نان‌خور او هستند، هر نفر یک صاع از خوراکی هاى رایج در آن منطقه، همچون گندم، جو، خرما، کشمش، برنج و مانند اینها، به مستحقّ بدهد و اگر پول یکى از اینها را هم بدهد کافى است، وزن هر صاع به حساب گندم حدود سه کیلو و ششصد گرم است که مومنین می توانند قیمت آن را حساب کنند و به مستحقین برسانند.* مبلغ ۶۰۰۰ تومان بابت فطریه هر نفر به حساب گندم و مبلغ ۱۸۰۰۰ تومان برای پرداخت زکات فطره به حساب برنج تعیین شده است.

* کفاره افطار غیرعمدی برای هر روز به‌حساب گندم ۹۰۰ گرم است که در صورت اطمینان می‌توان قیمت آن را به مبلغ ۱۵۰۰تومان به شخص مستحق داد تا به وکالت از او برای خودش این مقدار طعام بخرد. این مبلغ برای افطار عمدی ۹۰۰۰۰تومان تعیین شده است.

آیت الله موسوی اردبیلی

* زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم برای هر نفر ۶۶۰۰ تومان و میزان مبلغ کفاره، روزی ۱۷۰۰ تومان می باشد.

آیت الله سبحانی

* با توجه به اینکه قیمت گندم در شهرهای مختلف، متفاوت می‌باشد، لذا روزه‌داران محترم لازم است قیمت سه (۳) کیلوگرم گندم یا برنج (قوت غالب) را بر طبق قیمت محل زندگی خود محاسبه نموده و به عنوان فطریّه پرداخت نمایند.

آیت الله مکارم شیرازی

* زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم در تهران مبلغ شش هزار تومان (۶۰۰۰ تومان) و در شهرستان مبلغ پنج هزار تومان (۵۰۰۰ تومان) و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ پانزده هزار تومان (۱۵۰۰۰ تومان) اعلام شده است.

آیت الله نوری همدانی

* بهتر آن است که فطریه از قوت غالب تهیه و پرداخت گردد. مبلغ زکات فطریه امسال برای کسانی که قوت غالب آنان گندم است، برای هر فرد ۶ هزار تومان (سه کیلو گندم) است.* افرادی که قوت غالب آنان برنج است، برای هر فرد ۱۸ هزار تومان (سه کیلو برنج) زکات فطره پرداخت خواهند کرد.

* مبلغ کفاره افرادی که به هر دلیل توان روزه گرفتن نداشته و عذر موجه شرعی داشته‎اند، برای هر روز روزه‎خواری ۱۵۰۰ تومان است که برای یک ماه در مجموع ۴۵ هزار تومان خواهد بود.

آیت الله صانعی

 * زکات فطره امسال بر مبنای قوت غالب گندم برای هر نفر ۵۰۰۰ تومان و بر مبنای قوت غالب برنج، مبلغ پانزده هزار تومان (۱۵۰۰۰ تومان) اعلام شده است.* همچنین میزان مبلغ کفاره روزه، ۲۰۰۰ تومان اعلام شده است.

 

۱ نفر این پست را پسندیده است

دادن پاسخ