آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 1
  • بازدید امروز: 44
  • بازدید دیروز: 177
  • بازدید هفته: 2411
آخرین دیدگاه‌ها
اوقات شرعی


آمار

نوشابه‌های انرژی زا و سلامتی قلب

قلب انسان نسبت به کافئین موجود در نوشابه‌های انرژی زا به شکل های گوناگونی واکنش نشان می‌دهد.

میزان بالای کافئین موجود در نوشابه‌های انرژی‌زا ممکن است کارآیی ورزشی را افزایش دهد و میزان توجه و دقت را بالا برد. اما آنچه در پنهان می‌ماند افزایش بیش از حد مقدار کافئین و خطری است که متوجه قلب می‌شود.

نوشابه‌هایی نظیر ردبول، مانستر، راکستار شبیه نوشیدنی‌های ورزشی یا قهوه نیستند. این نوشیدنی‌ها حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم کافئین در هر بطری یا قوطی هستند در حالی که یک فنجان قهوه فقط ۱۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد یا سودا حداکثر ۵۰ میلی‌گرم کافئین دارد.

. بیشتر این نوشیدنی‌ها میزان واقعی کافئین را روی قوطی نمی‌نویسند. گرچه این نوشیدنی در بین جوانان متداول است، اما موارد اورژانسی که در اثر استفاده آن دیده می‌شود بیشتر در افراد بالای ۴۰ می‌باشد.  در اینجا به ابعاد خطرساز نوشیدنی‌های انرژی زا برای قلب می‌پردازیم.

۱- نوشابه‌های انرژی‌زا فشارخون و ضربان قلب را افزایش می‌دهند . کافئین موجود در این نوشابه‌ها فقط سیستم عصبی را تحریک نمی‌کنند، بلکه با افزایش ضربان قلب و فشار خون، قلب را نیز تحریک می‌کنند که برای بیماران قلبی بسیار خطرناک است.

کسانی که مشکلات قلبی دارند باید به شدت از خوردن این نوشابه‌ها پرهیز کنند. میزان بالای کافئین در خون بیماران قلبی احتمال سکته قلبی را افزایش می‌دهد. همچنین وجود تائورین در این نوشابه‌ها باعث افزایش کلسیم خون و در نهایت بی‌نظمی ضربان قلب و حملات قلبی می‌شود.

۲- ترکیب الکل و نوشابه‌های انرژی زا : محرکی برای نارسایی قلبی.اخیراً تحقیقی در آمریکا نشان داد که نوشابه‌های انرژی زا در ۳۰ درصد موارد با الکل یا مواد مخدر مخلوط و نوشیده می‌شوند. افزودن الکل و نوشابه‌های انرژی زا خطر هر دو را افزایش می‌دهد.

نوشابه‌های انرژی زا علاوه بر افزایش فشارخون و ضربان قلب، شدت اثر الکل را نیز افزایش می‌دهد. نوشیدن الکل سبب می‌شود که بدن شما آب از دست دهد و با خطر کم آبی مواجه شود، درست همان اثری که کافئین، چای و سودا ایجاد می‌کنند. الکل نیز مانند کافئین ادرار آور است و سبب از دست رفتن مایعات بدن می‌شود. الکل به تنهایی نیز می‌تواند مرگ‌آور باشد وسبب نارسایی قلبی شود.

۳- نوشابه‌های انرژی‌زا ممکن است اثر الکل را مخفی ‌کنند. در حالی که نوشابه‌های انرژی‌زا محرک هستند، الکل کاهش‌دهنده‌ی فعالیت بدن است.

وقتی این دو با هم ترکیب می‌شوند دو پیام متفاوت به سیستم عصبی می‌رسد. معمولاً مصرف الکل با خستگی و بی‌حالی همراه است که این خود سبب کمتر خوردن آن می‌شود، اما وقتی با نوشابه‌های انرژی زا مخلوط می‌شود این اثر پوشانده می‌شود و مخفی می‌ماند.

در نتیجه مقدار بیشتری الکل به همراه نوشابه مصرف می‌شود. ترکیب این دو ماده سبب گمراهی سیستم بدنی می‌شود و با وجود اینکه میزان زیادی الکل مصرف شده باز هم شخص احساس سرزندگی دارد و این باعث مصرف الکل تا سطح مسمومیت می‌شود.

 

 منبع :پارسی طب

 

 

 

3 نفر این پست را پسندیده اند

دادن پاسخ